Sosyal Medya da Başarılı Canlı Yayın Yapmanın 10 Yolu

Canlı Yayın
Merhaba dostlar, bu yazımda sizlere Periscope, twitch, facebook, younov,youtube,instagram gibi canlı yayın hizmeti sunan sosyal mecralarda başarılı bir canlı yayın yapmanın 10 yolunu derledim.İsterseniz hemen ipuçlarına geçelim;1.Klasik olmayın!

Belirli bir mevzuya değişik bir yönden yaklaşın, konuşulmayan şeyi konuşmaya çalışın, boş bir yayından ziyade içi dolu, izleyenlere bir şeyler katacak, onlarında katılımını sağlayacak, iletişime açık, ilgi çeken, bilhassa güncel konular ile ilgili soru yanıt şeklinde uzmanlarında katıldığı bir yayın çok izleyici alacaktır.    

2.Başlık ve ilk görüntü çok önemli!

Yayınınızın başlığı ilk giriş kapısı bulunduğu amacıyla konuyla ilgili ve enteresan olmalı, yayına katılma talebi uyandırmalı, ilk görsel sosyal ağlarda ve canlı yayın listesinde görüleceği amacıyla kara bir zemin yerine yayının niteliğini gösterecek zenginlikte olmalı.    


3.Başkalarının yayınlarına  göz atın!  

Canlı yayın platformlarında başka yayın yapan insanları takip edin, buralarda ilgi çeken yararlı yayınları nasıl kendinizce yorumlayabilirsiniz düşünün, kusurları görün ve kendi yayınınızda en güzelini gerçekleştirme üzere hazırlanın.    


4.İşinizi sevdiğinizi hissettirin!  


Yaptığınız canlı yayın ne kadar güzelse bunun izleyiciye transferi o kadar güzel olur, siz yaptığınız işi sevdikçe ve zevkle yaptıkça bu kesinlikle karşılık bulacaktır. Bilgili olun, esprili olun gelen eleştilere içten cevaplar verin, kriz yönetimini iyi yapın trollemek isteyenler kesinlikle olacaktır ya onlar amacıyla yayını engelleyin ya da zeki bir yanıt ile başka izleyicilerin takdirini kazanın.    


5.Dijital PR Önemli!

Yayınlarınızla ilgili konuşulur olun, gerek görülürse bloğunuzda, facebook ve twitter adresinizde vakit vakit yayınlarınızın tanıtımını yapın, hakkınızda konuşulma oranınını arttırın, diğer yayıncılarla dost olun ve ortaklıklar yapın.    


6.Yayın süresinizi iyi ayarlayın!

Diğer sosyal ağlarda bulunduğu gibi canlı yayın platformları içersinde en makul yayın dönemleri gece 20:00 ile  24:00 arası bu zaman etkili bir takipçi listesine ulaşabilirsiniz, ama mühim güncel olaylarda da gerçekleştireceğiniz yayınlar dikkatleri size çekecektir.    


7.Real Time Publishing ( gerçek vakitli yayın) kaçırmayın!  

Çok mühim bir olaya tanık olduğunu, bu bir kaza olabilir ya da diğer bir hadise olur, güzel ya da kötü fark etmez hadise yeri yayıncılık fırsatını kaçırmayın ilk haber alınan şahıs olmak sizi kısa sürede tanınmış yapacaktır.    


8.Dilenci olmayın!  

Sürekli izleyicilerden bir şeyler istemek, kalp atın, like atın, yorum yapın, yayını paylaşın şeklinde ki ifadeler izleyiciyi sıkacaktır bunun yerine “like gönderenlere teşekkür ederim, yayınlarımı paylaşanlara teşekkür ederim” gibi daha pozitif bir dil onlara bunu hatırlatacaktır. Kimse zorla bir şey gerçekleştirmek istemez.    


9.Yayını bildirmek amacıyla Sosyal Medyayı iyi kullanın!  

Yayın başladığında sosyal medya hesaplarınıza iletin ,  Yan hesaplarınızla da yayınlarınızı duyurun, arkadaşlarınızdan yayını paylaşma ve twitter’da rt desteği, facebook’ta paylaşım desteği almayı ihmal etmeyin.    


10.Sürekli yayın yapın!

Kendinizi unutturmayın. Arası uzun dahi olsa belirli bir periyotla daimi bir yayın yapın, istikrarlı bir şekilde yayını sürdürün uzun vakit yayın yapmazsanız izleyicileriniz sizi unutur, daimi yayınlarda izleyici sadakati başarıyı getirecektir. Takipçileri sıkmayacak uzunlukta bir öyküsü olan, merak ettiren, yeni bölümü beklenilen yayınlar sizi daha çok sevdirecektir.


İnstagram Canlı Video Özelliğinin Nasıl Kullanıldığını Öğrenmek İçin Tıkla

24 yorum:

 1. Artık her sosyal medya uygulamalarında canlı yayın yapma özelliği var. Güzel bir anlatım olmuş ellerine sağlık hocam.

  YanıtlaSil
 2. Beğendiğinize sevindim.Teşekkürler :)

  YanıtlaSil
 3. Yeni başlayanlar, başlamak isteyenler için altın değerinde bilgiler.. Ellerinize sağlık hocam.

  YanıtlaSil
 4. tam çalınmalık bir başlık :) ellerine sağlık güzel yazı, herkes meşhur olmak istediği için gerekli bilgiler.

  YanıtlaSil
 5. burada kime hitap ettiğiniz çok önemli. siz sporu anlatırsınız takipçileriniz sporla ilgilenmediği için başarılı olamazsınız. güzel ve bilgilendirici bir makale olmuş.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Haklisiniz en onemli kriter hedef kitlesini belirlemek ve o doğrultuda ilerlemek

   Sil
 6. Ben canlı yayın yapmayı sevmiyorum, bu canlı yayın sayesinde herkes sıradanlaştı ya herkes muhabir kesildi başımıza :)

  YanıtlaSil
 7. Diğerlerinin yaptığını yaparsan başarısız olursun diğerlerini örnek alacaksın ancak farklı işler ortaya koyacaksın ozaman ilgi görüyor. Yazını için teşekkürler. Ayrıca en sevmediğim şey rakiplerini inceleme olayı birisi bana takiplerini incele deyince sinir oluyorum onlar beni incelesin. niye onlara bakarak haraket edeyim.

  YanıtlaSil
 8. Güzel ve etkili tavsiyeler, başarılı olmak isteyenler dikkate almalılıar, teşekkürler.

  YanıtlaSil
 9. Güzel noktalara değinmişsiniz hocam. Teşekkürler.

  YanıtlaSil
 10. iyi güzel yazmışsınız ama özellikle ülkemizde kadın olmadıktan sonrası boş böyle işlerde :D aslında kadın olsan da kötü 2 dakika sonra belaltı vuran erkekler doluyor iki tarafta sorunlu :D

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Malesef hadsiz insanlar oldukça fazla

   Sil
 11. canlı yayın olayına girecke arkadaşlar için baya bilgilendirici bir yazı olmuş onlar adına teşekkür ederim

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Beğendiğinize sevindim rica ederim :)

   Sil
 12. sosyal medyada kaliteli yayın yapanlar hep takdir ediliyorlar. reklam gelirleri de iyi oluyor.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Doğru insanların dikkatini çekecek özgün yayınlar yapmak da önemli

   Sil
 13. Kötü niyetli insanlar olduğu sürece pek sıcak bakmadığım olaydır.

  YanıtlaSil
 14. canlı yayın yapmak güzel bir şey ve verdiğiniz bilgiler canlı yayında yükselmek isteyenler için önemli tavsiyeler ama ülkemizde genelde canlı yayını bozmka isteyen insanlar var yada kötü tarzda yayın yapanlar o yüzden pekk hoşuma gitmiyor bu canlı yayın olayı

  YanıtlaSil
 15. Çok güzel bir yazı olmuş.Başarılar dilerim.

  YanıtlaSil

Blogger tarafından desteklenmektedir.