Sosyal Medya’da Etkileşiminizi Arttırmanın Yolları
Sosyal ağlarda herkes takipçisinin çok olmasını, paylaşımlarının RT almasını,paylaşımlarının like almasını ister. Benim bu yazıda anlatacaklarım şahsi olsun, kurumsal olsun, paylaşımlarınız da etkileşimleri nasıl arttırabilirsiniz bunlardan bahsedeceğim.

Ülkemizde sosyal ağlar genel olarak “Facebook” ve “Twitter” olarak bilinir. Tabi LinkedIn, Pinterest, FrienFeed gibi sosyal ağlarda var kuşkusuz ama genel olarak en çok çevrimiçi olduğumuz ve en çok kullandıklarımız Twitter ve Facebook.

Bende bu yazıyı Facebook ve Twitter’ı baz alarak yazdım. Daha doğrusu bir sosyal ağ hesabının analizini yaparak ulaştığım notları sizlerle paylaştım.  


Twitter ile Etkileşimi Arttırma Yöntemleri:


1. Gündeme dair bir soru sormalısınız. Misal olarak bu başlığı tanımlamak istiyorum; Bir haber sitesi olduğunu düşünelim ve yahoo’nun logo değiştirdiğini öğrendiniz ya da haberini yaptınız bundan sonra yapmanız gereken en bariz soru yahoo’nun eski logosu mu? yeni logosu mu daha iyi olacaktır. Bunu kendinize göre uydurmak size kalmıştır.

2.Başlıklarınız daha ilgi çekici olmalı Twitter’ı uyku hariç daimi kullanan birisi olarak söylemek isterim ki ilgi çekici başlığı olan her paylaşıma bakmışımdır.Bu başlıklara misal vermem gerekirse; “Hata Yapmaya Cesaretin Var Mı?”, “Bir mülakat sorusu:Üstünüzde Ne Var?” gibi bir çok misal verebiliriz. Bu tür başlıklar genel olarak tıklanmayı getiren başlıklardan hele birde içerik bakımından on numara bir yazıysa tadından yenmez diyebilirim.

3.RT Yapmak Önemlidir. Beğeni eh işte. Paylaşımlarınızı kendi profilinde paylaşanları ya da sizin sorduğunuz suallere yanıt verenlerin verilen cevapları RT’lemek hem etkileşimi daha çok arttırır, hem de insanların o hususta yanıt verme arzuları artar. Beğeni benim pek hoşuma gitmeyen bir şey. Beğeniyi benim neden kullandığımı sorarsanız, ya blog konusudur onu sonra okuyacağım amacıyla beğenmişimdir  ya da bir sözdür ve hoşuma gitmiştir beğenmişimdir. Yine bir haber sitesini düşünecek olursak daimi kendi haberlerini paylaşmak yani rutin’den kurtulup sizin paylaşımlarınızı yapanları da rt yaparak etkileşimi çoğaltır bunun dışında kitlenizi daha sadık yaparsınız.

4.Uzunluğu 2 dk geçmeyen video paylaşımları yapabilirsiniz. Açıkçası bununla alakalı pek bir şey yazmak istemiyorum zira genellikle bunu facebook üzerinden gerçekleştirme bana daha güzel geliyor. Elbette şahsi olarak şarkı paylaşımları vb. gerçekleşiyor ya da yeni bir girişimin tanıtımı yapılırken paylaşılıyor ama ne kadara etkili olduğunu açıkça söylemem gerekirse bilmiyorum.  Yinede kullanmanız en azından bir renk, bir farklılık katacaktır.

5.Fotoğraf paylaşımı yapılabilir.  Kişisel olarak esasen kendi fotoğraflarının paylaşımını yaparsın ama kurumsal olarak düşünürsek, “Doğum günü partisi fotoğrafları”, “Ziyaretinize gelenlerin fotoğrafları”  gibi bu çeşitlendirerek Twitter üzerinden fotoğraf paylaşımı yapabilirsiniz.    


Facebook ile Etkileşim Arttırma Yöntemleri:  


1.Video paylaşımı yapabilirsiniz .Genel olarak bir şeyler izlemek okumaktan daha zevkli ve güzel geliyor bana. Genel olarak paylaşımlara bakıldığı vakit makale olanlar değilde, izlenilen paylaşımlar daha çok iletişim alıyor. Tabi önemli bir kurumsal firma ne kadar video paylaşımı yapılabilir sorusunu sorabilirsiniz hem de haklı bile olabilirsiniz ama bu tür bir video paylaşımı hem sizi takip edenleri şaşırtacak hemde etkileşime gireceklerdir.

2.Haftada bir anket düzenleyin. Her ne kadar bunun asıl hedefi bilgi toplamak olsa da önemli anlamda bir çok kitleye, insana ulaşılabiliyor. Hatta bir arkadaşım siyasi bir ankete oy vermiş tabi o oy verince direk bende görebiliyorum ve bende verdim. Benim arkadaşlarımda verdiğim oyu görüp o ankete oy verdiler yani kitlelere ulaşmada yardımcı oluyor.

3.Gündeme dair bir soru sorabilirsiniz. Yine haber sitelerinden gideceğim misal olarak “Bing’in logosunu nasıl buldunuz?”, “Google, Mobil Girişim Şirketi Olan Bump’ı Satın Aldı, sizce ne kadar yaşar?” tipinde hem etkileşimi arttıracak hemde insanları güldürecek paylaşımlar yaparsanız istediğini tesire kavuşmuş olacaksınız.

4.Albüm oluşturabilirsiniz .Misal vermem gerekirse, grafik isminde bir albüm yaratarak “grafikleri” orada paylaşabilirsiniz böylece hem iletişim sağlar hemde yorum almanızı sağlar. Araştırmaya göre Facebook’ta en çok geri dönüşüm ; Albüm, Durum, Video, Organizasyon, Fotoğraf ve Linkler alıyormuş. Buna sonuna kadar katılıyorum. Kurumsal bir firma olarak düşünürsek, Facebook adresinizde “doğum günü partileri”, “Ziyaretçilerimiz”, “Ürünlerimiz” adı altında albüm oluşturabilirsiniz. E-ticaret sitesi amacıyla ise, “Tencere takımlarımız”, “Kolye takımları”,” Hediyelik Eşyalar ” gibi albümler oluşturabilirsiniz. Bu şekilde hem iletişim arttırabilir hemde satış yapabilirsiniz.  

Facebook ya da Twitter üzerinden genellikle bu daimi haber yapan siteler amacıyla söylemem gerek görülürse hafta sonuna dair örnek olarak cumartesi günü “Haftanın en çok okunan yazısı” ya da “Haftanın en çok paylaşılan”  adı altında paylaşımlar yapabilirsiniz. Bu tür yazılar genellikle insanlar okumuş bende okumalıyım tesiri yaratır.

E-ticaret sitesi amacı ile söylersem haftalık olarak en çok satılan ürünü “Haftanın En Çok Satılan Ürünü”  adı altında bir paylaşım gerçekleştirme o ürününüzü satmanızı bir kat daha arttıracaktır.

Umarım makalemi beğenmişsinizdir.Bloğuma destek olmayı ve bu konu hakkında görüşlerinizi aşağıdaki yorum bölümünden belirtmeyi unutmayın.

19 yorum:

 1. kenarda köşede kalması, ara sıra okunulması gereken bir paylaşım olmuş. teşekkürler...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Beğendiğinize sevindim teşekkürler :)

   Sil
 2. Kesinlikle okunması hatta tarayıcının yer işaretlerine kaydedilmesi gereken bir yazı. sayenizde nerelerde hata yaptığımı buldum. çok teşekkürler

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Beğendiğinize sevindirm.Rica ederim :)

   Sil
 3. Kurumsal hesaplar için kampanya ve yarışmalar etkileşimi bir hayli arttırıyor. Takipçi de kazandırıyor

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Haklısınız.Bu yararlı bilgilendirmeniz için teşekkürler :)

   Sil
 4. Sosyal medya kullananlar için yararlı bir makale emeğinize sağlık hocam.

  YanıtlaSil
 5. Bilinmeyen ve işe yarar bilgiler olmuş hocam. Ben de bu unsurların birçoğunun faydalı olacağını düşünüyorum...

  YanıtlaSil
 6. Gerçekten çok işe yarar bilgiler paylaşmıssınız.Sizi severek takip ediyoruz hocam paylaşımlarınızı sürekli olarak takip ediyoruz.

  YanıtlaSil
 7. Faydalı bir yazı olmuş. Teşekkürler:)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Beğendiğinize sevindim.Rica ederim :)

   Sil
 8. En çok ihtiyacım olan ama bir türlü araştırmaya vakit bulamamıştım ta ki bu yazıyı okuyana kadar tam bir sosyal medya rehberi olmuş blog sahibi arkadaşlar içinde mükemmel bir rehber diyebilirim...

  YanıtlaSil
 9. Teşekkür ederim, daha dikkatli düşünmeme yol açtı yazınız. Gözden kaçırmış olduklarımı anladım böylece. Hoşça kalın.

  YanıtlaSil
 10. Öğretici bir makale olmuş, teşekkürler.

  YanıtlaSil

Blogger tarafından desteklenmektedir.