Güncel Sosyal Medya Trendleri

Sosyal Medya TrendleriSosyal medya olarak bilinen uygulamaların gün geçtikçe daha fazla kişinin hayatına girerek yer ediniyor olması markaların müşterilerine de daha kolay bir şekilde ulaşmasına olanak sağlamaktadır. Her yıl sosyal medya uygulamaları içerisinde kullanılabilecek olan belirli trend uygulamalar yer almaktadır. Bu uygulamalar içerisinde bireylerin fenomen olmak ve daha fazla kişiye ulaşmak adına gerçekleştirmiş oldukları atılımlar daha hızlı sürede cevap vermeye müsait olur. Güncel olan sosyal medya trendleri içerisinde belirli uygulamalar bulunur.
İçerik Kişiselleştirme
İnsanların yayınlamış olduğu içerikleri kişiselleştirme işlemi sosyal medya trendlerinin başında gelir. Paylaşımın kişiselleştirilmesi direk olarak hedef kitlenin paylaşım içerisine alınması anlamına gelirken potansiyel kitlenin belirlenmesi adına önemlidir. Sosyal medya içerisinde hedef kitlenin kendilerini ilgilendirmeyen içeriklere karşı tepkisiz kaldığına dair yapılan araştırmalar sonucunda paylaşımların kişiselleştirme yoluna gidildiği görülmektedir. Bu nedenle içeriklerde kişiselleştirme yapmak adına gerekli atılımlar yapılarak sosyal medyanın yeni trendi belirlenmiş olur.


Hikaye Videolar
Snapchat uygulaması ile başlayan ve daha sonrasında İnstagram ve Facebook uygulamalarına da gelen hikaye paylaşabilme özelliği bir çok kişinin işine yarayan ve sosyal medya trendi olan özelliklerden bir tanesidir. Yapılan araştırmalar sonucunda bu kısa süreli hikaye paylaşımları,spam gönderiler ya da sponsorlu gönderiler hedef kitlenin daha çok ilgisini çekmekte. Bu nedenle hikaye video paylaşımları yaparak hedef kitleyi kendine çekmek paylaşımı yapan kişi adına daha olumlu bir geri dönüş sağlanması anlamına gelir. Video içeriklerin sponsorlu içeriklere göre müşteride daha dinamik bir etki yarattığı görülür.


Sosyal Dinleme
Sosyal medya uygulamaları üzerinden hedef kitlenin yaptığı yorumları okumaları ileriye yönelik kişi kazanımı açısından oldukça önemli. Sosyal dinleme de denilen bu yöntem ile birlikte sosyal medya üzerinden paylaşımı yapılan bir postun ya da kişinin kendi official sayfasının hedef kitlesi tarafından yapılan yorumları okuması, dikkate alması ve uygulaması kitlenin kazanımı açısından ideal bir işlem. Sosyal medya trendlerinin en bilinen ve geniş bir alana yayılmış olan bu uygulaması olarak sosyal dinleme, bireyler arası birebir iletişim anlamına gelmektedir.

2 yorum:

  1. Cihan Topsakal14 Nisan 2018 17:32

    Güzel makale Sosyal Medya Trendlerini güzel anlatmışsınız bilgiler için teşekkür ederim.

    YanıtlaSil

Blogger tarafından desteklenmektedir.